Top
Cztery Skandynawskie artystki (i jeden artysta), których musisz znać – Szwedzki Stół Filmowy
fade
4479
post-template-default,single,single-post,postid-4479,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.3.6,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Cztery Skandynawskie artystki (i jeden artysta), których musisz znać

Cztery Skandynawskie artystki (i jeden artysta), których musisz znać

Jak wiadomo, nie samym filmem człowiek żyje. Dlatego dziś, dla odmiany, chcemy zwrócić Waszą uwagę na inną, choć równie przyjemną dla oka dziedzinę sztuki, w której Skandynawia ma bardzo mocną reprezentację. Wybrałyśmy dla Was piątkę świetnych skandynawskich (no dobrze, z jednym polskim akcentem!) artystek i artystów, których twórczość na pewno warto śledzić. Miłego zwiedzania!

 

KARIN SÖDERQUIST

https://www.instagram.com/karinmsoderquist/

 

Szwedzka ilustratorka i projektantka, obecnie mieszkająca w Sztokholmie. W ujmujących prostotą i humorem ilustracjach, Karin zgrabnie uchwyca zmieniające się prędko trendy popkultury, choć sięga również po dobrze znane klasyczne motywy, nadając im współczesnego sznytu.

 

 

 

 

Sama pisze, że najbardziej lubi muzykę pop, wegetariańskie sushi i Biegun Północny.

 

 

ISABELLE FELLIU

https://www.instagram.com/isabellefeliu/

 

Isabelle jest Kanadyjką, ale aktualnie mieszka w Oslo. Ilustracją zaczęła zajmować się stosunkowo niedawno – dopiero po przeprowadzce do Norwegii w 2016 roku. Na ilustracjach Isabelle odnajdziemy przede wszystkim kobiety umieszczone w idyllicznej, sennej, egzotycznej scenerii. Każda z kobiet Isabelle emanuje spokojem i pewnością siebie – i właśnie o taki efekt chodzi artystce. Sama twierdzi, że stara się nie przemycać do swojej sztuki treści politycznych, podkreślając jednocześnie, jak bliski są jej ruch ciałopozytywności i zagadnienia równościowe.

 

 

 

 

Isabelle inspiruje się podróżami, fauną i florą, często też przenosi na papier barwy i kształty ujrzane w snach.

 

GABRIEL ISAK

https://www.instagram.com/gabriel_isak/

 

Pochodzący ze szwedzkiej Huskvarny, obecnie mieszkający w Sztokholmie Gabriel tworzy dzieła surrealistyczne, a przy tym melancholijne, w interesujący sposób przywołujące na myśl jednocześnie malarstwo romantyzmu i prace Renego Magritte’a. Gabriel fascynuje się tym, co nieznane i podświadome; eksperymentuje z fotografią i grafiką komputerową, co pozwala mu uzyskać zamierzony surrealny, niepokojący efekt.

 

 

 

 

Co ciekawe, jako źródło inspiracji dla warstwy wizualnej swoich prac, Gabriel wskazuje unikalny północny krajobraz z jego surowymi kształtami i chłodnymi barwami.

 

STINE TRANKJÆR

https://www.instagram.com/stinetranekjaer/

Stine jest Dunką, pochodzi z Kopenhagi. Jak sama wskazuje, fascynuje i inspiruje ją relacja pomiędzy prawdą a rzeczywistością (w dzieciństwie marzyła zresztą, aby zostać prawniczką), pomiędzy prawdą a fałszem. W swojej twórczości Stina przeplata zarówno wątki egzystencjalne, nasycone symbolami, jak i elementy zaczerpnięte z jej własnych wspomnień i doświadczeń.

 

 

 

Prywatnie Stina lubi rozmawiać o różnych odcieniach żółtego, nożyczkach i swoich roślinach.

 

IGA KOSICKA

https://www.instagram.com/iga.illustrations/

Iga co prawda pochodzi z Polski, ale obecnie mieszka w Kopenhadze, w międzyczasie spędziła też kilka lat w Budapeszcie. Swoje ilustracje tworzy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – sama mówi, że chciałaby trafiać do tych, którym bliski jest światopogląd Piotrusia Pana.

W swojej sztuce stara się uchwycić sytuacje z życia codziennego, a banalnym z pozoru motywom dodaje animuszu i nuty humoru ciekawym kolorem i formą.

 

 

 

Iga mieszka w Kopenhadze (w wyglądającym zresztą jak wyjętym prosto z jednej z jej ilustracji domu) wraz z mężem Tomkiem, psem Raulem oraz kotką o wdzięcznym imieniu Monika.

 

Tekst: Ola Skalec

Wszystkie ilustracje zostały umieszczone na stronie za zgodą autorów.

 

Szwedzki Stół Filmowy