facebook
KATEGORIA: Film

Przegląd kina skandynawskiego w Muranowie

07/15/2021 ssf 1 min. czytania

Stało się! W najbliższy weekend – 16-18 lipca – rusza pierwsza edycja naszego Przeglądu kina Skandynawskiego w Muranowie. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie „kalejdoskop społeczny”. Układając program chciałyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na różne odcienie Skandynawii i podyskutować z wciąż obecnymi, często niesłusznymi stereotypami na jej temat. Pokażemy Wam historie, które są blisko ludzi, pokazują codzienne życie bez upiększeń i dają nam niepowtarzalny wgląd w skandynawskie społeczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się z filmami i wydarzeniami towarzyszącymi, które dla Was szykujemy i mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy się w kinie!

Klikając w zdjęcie filmu, przejdziecie do dedykowanego mu wydarzenia na Facebooku. Na końcu wpisu możecie pobrać naszą książeczkę festiwalową.


Pokaz otwarcia – ANIARA / reż. Pella Kågerman / Hugo Lilja

Pierwszą edycję przeglądu otworzymy filmem „Aniara”. To jedyna taka filmowa ekranizacja ikonicznego poematu szwedzkiego noblisty Harry’ego Martinsona z 1956 roku. Film, podobnie jak literacki pierwowzór, opowiada historię załogi statku kosmicznego Aniara, która opuszcza wyniszczoną Ziemię w celu osadzenia się na Marsie. Po niespodziewanym zderzeniu z asteroidą, statek zbacza z kursu, a pasażerowie zdają sobie sprawę, że być może na zawsze utracili możliwość rozpoczęcia życia na jakiejkolwiek planecie.

Razem ze Storytel przygotowaliśmy dla gości pokazu specjalną niespodziankę. Bezpośrednio przed projekcją filmu będą mieli niepowtarzalną okazję posłuchać oryginalnego szwedzkiego pierwowzoru literackiego w polskim tłumaczeniu Przemysława Pożara. Czyta Filip Kosior.

Po pokazie zapraszamy na jedyne takie spotkanie z Cezarym Zbierzchowskim – pisarzem, autorem opowiadań i powieści fantastycznych, który ma na swoim koncie świetne słuchowisko „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej”. W rozmowie z Katarzyną Borowiecką zastanowią się nad tym, co łączy te dwa teksty kultury, jakie inne wyobrażenia końca świata są obecne w dzisiejszej kinematografii, i dlaczego tak chętnie sięgamy dziś po klasyków literatury.

Seans 16.07 / 20:30 / Kino Muranów / Kup bilet


NASZE DZIECI / reż. Dag Johan Haugerud 

Drugi dzień to filmy blisko człowieka i jego miejsca w społeczeństwie. Będziemy redefiniować
pojęcia takie jak rodzina, płeć oraz miłość.

Pokażemy norweski film „Nasze dzieci” w reżyserii Daga Johana Haugeruda, premierowo wyświetlany na festiwalu w Wenecji. Film został nagrodzony na ważnych europejskich festiwalach – w Goteborgu oraz Salonikach. Jest to kino społeczne, którego osią jest z pozoru niewinna bójka na szkolnym boisku między trzynastoletnią Lykke i jej kolegą Jamiem, który po uderzeniu pada nieprzytomny na murawę. Szkolne dochodzenie ujawnia, że wytłumaczenie tragedii to kilka różnych wersji wydarzeń, a napięcie wzmacnia fakt, że rodzice ofiary i agresorki należą do opozycyjnych partii politycznych. Jak lokalna społeczność poradzi sobie z tak traumatycznym wydarzeniem i dociekaniem prawdy w momencie, kiedy każdy ma swoją? 

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem, którą przeprowadziła dla nas krytyczka filmowa Kaja Klimek.

Seans 17.07 / g. 14:00 / Kino Muranów / Kup bilet


ZUPEŁNIE NORMALNA RODZINA / reż. Malou Reymann

Kolejna propozycja tego dnia to duński film „Zupełnie normalna rodzina”. Cały świat jedenastoletniej Emmy wywraca się do góry nogami, gdy ojciec mówi, że chce dokonać korekty płci. Po tym jak Thomas staje się Agnete, zarówno tata, jak i córka walczą o utrzymanie normalnej relacji. Dla dorastającej dziewczyny ojciec staje się obcy: przestaje interesować się ich ulubioną piłką nożną, ubiera się w sukienki. W zrozumieniu sytuacji nie pomagają wizyty u psychologa i wspólne wyjazdy. Jak nastolatka ma sobie poradzić z prywatnym trzęsieniem ziemi?

Przy okazji tego seansu gorąco zachęcamy Was do lektury wywiadu z Kayą Toft Loholt (filmową Emmą), który dla G’RLS Room przeprowadziła Aleksandra Nowak: ZUPEŁNIE NORMALNA RODZINA (girlsroom.pl)

Seans 17.07 / g. 18:00 / Kino Muranów / Kup bilet


A POTEM TAŃCZYLIŚMY / reż. Levan Akin

Sobotę zakończymy seansem szwedzko-gruzińskiego filmu „A potem tańczyliśmy”
w reżyserii Levana Akina. To historia Meraba, który od najmłodszych lat trenuje ze swoją taneczną partnerką Mary w National Georgian Ensemble. Zgodnie z gruzińskim zwyczajem, w tańcu mężczyzny nie ma miejsca na okazanie słabości. To emanacja siły, pokaz niezachwianej kontroli nad emocjami. Ale Merab nie przystaje do tych zasad. Mimo ogromnego talentu, trener zarzuca mu brak męskości i bezwzględności w tańcu. Sytuacja staje się dla niego jeszcze cięższa, gdy do zespołu dołącza nowy tancerz – młody i energiczny Irakli. Wspólne treningi sprawiają, że Irakli staje się nie tylko największym rywalem Meraba, ale także obiektem jego pożądania, które do tej pory było mu nieznane.

To piękna opowieść o odkrywaniu prawdziwej tożsamości i byciu z nią w zgodzie, osadzona w klimatycznym gruzińskim kolorycie.

Seans 17.07 / g. 20:00 / Kino Muranów / Kup bilet


BIEGNIJ, UJE, BIEGNIJ / reż. Henrik Schyffert

Ostatni dzień przeglądu to filmy, które pokazują życie takim, jakie jest – pełne problemów,
zmagań z chorobą i uzależnieniami, odrzucenia i samotności. Zaczniemy od seansu „Biegnij,
Uje, bignij” w reżyserii Henrika Schyfferta, który w swoim reżyserskim debiucie opowiada
historię Uje Brandeliusa – wokalisty szwedzkiego zespołu Doktor Kosmos. Mężczyzna od jakiegoś czasu obserwuje u siebie niepokojące dolegliwości. Da się z nimi funkcjonować, ale na wszelki wypadek konsultuje problemy z lekarzem. Diagnoza jest druzgocąca i co najgorsze – nieodwracalna. Uje postanawia ukryć chorobę przed najbliższymi, ale każda tajemnica musi prędzej czy później wyjść na jaw. Wzruszający, słodko-gorzki obraz o tym, jak zmienia się postrzeganie otaczającej rzeczywistości, gdy dowiadujesz się, że jesteś śmiertelnie chory.

O tym, co trzeba zrobić, zanim się umrze, i o tym, czego z pewnością nie trzeba robić. O zwykłym codziennym życiu, które bywa szare i ponure, ale ma też swoje blaski. W filmie zagrał sam Uje, jego rodzina i przyjaciele.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem, którą przeprowadziła dla nas krytyczka filmowa Kaja Klimek.

Seans 18.07 / 12:00 / Kino Muranów / Kup bilet


NA RAUSZU / reż. Thomas Vinterberg

W niedzielnym programie znajdzie się również film „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa
Vinterberga.

Czwórka przeciętnych nauczycieli z duńskiego gimnazjum postanawia przeprowadzić eksperyment, który ma im dodać odwagi i poprawić komfort życia. Mężczyźni decydują się przetestować wątpliwą metodę, która nakazuje utrzymanie ciągłego stanu upojenia alkoholowego. Z pozoru zabawna przygoda szybko wymyka im się spod kontroli i przynosi zupełnie nieoczekiwane efekty.

Fantastyczna produkcja niezawodnego trio – Thomasa Vinterberga, Tobiasa Lindholma i Madsa Mikkelsena. Film zdobył Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, ma na swoim koncie również BAFTĘ i nominację do Złotych Globów.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Zbroją – historyczką sztuki, absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, od lat związaną z „Wysokimi Obcasami” i z „Dużym Formatem”, dla którego prowadzi transmisje i podcasty. Aleksandra Zbroja jest autorką reportaży, wywiadów oraz felietonów, a ostatnio scenariuszy słuchowisk. W tym roku ukazała się jej powieść „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (wydawnictwo Agora). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka, która porozmawia z pisarką między innymi o kulturze picia we współczesnym filmie i literaturze, a także o tym, co nowego wnosi do tej narracji film Vinterberga.

Seans 18.07 / g. 15:00 / Kino Muranów / Kup bilet


INTRUZ / reż. Magnus von Horn

Wieczór poświęcimy twórczości szwedzkiego reżysera Magnusa von Horna, który tworzy
w Polsce. Wyświetlimy jego pełnometrażowy debiut z 2015, czyli „Intruza” ze świetną rolą
Ulrika Munthera. Film przenosi nas do szwedzkiej prowincji, gdzie towarzyszymy młodemu Johnowi, który wychodzi na wolność po odbyciu kary w poprawczaku. Siedemnastoletni chłopak próbuje zbudować życie od nowa, ale napięcia w lokalnej społeczności, która wciąż patrzy na niego przez pryzmat dawnych czynów, uniemożliwiają mu powrót do normalności.

Gęste, emocjonalne kino, które stawia ważne pytania na temat winy i przebaczenia. Do tego świetna rola młodego Ulrika Munthera. Film ma na swoim koncie 11 nominacji i 14 nagród, w tym trzy Złote Żuki i pięć Złotych Lwów.

Seans 18:07 / g. 18:30 / Kino Muranów / Kup bilet


SWEAT / reż. Magnus von Horn

Przegląd zakończymy najnowszą produkcją reżysera – „Sweat”, która opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w prawdziwym życiu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy zabiega o jej atencję. Jednak po powrocie do domu i wylogowaniu się z instagramowego świata, dziewczyna zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowej rzeczywistości z mediów społecznościowych. Film znalazł się w oficjalnej selekcji ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes. To także zdobywca największej liczby nagród na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Srebrnych Lwów dla Najlepszego Filmu.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem, którą przeprowadziła dla nas krytyczka filmowa Kaja Klimek.

Seans 18.07 / reż. Magnus von Horn / Kup bilet


Jeśli chcecie mieć cały program zawsze przy sobie, zachęcamy do pobrania naszej festiwalowej książeczki tutaj: Przegląd kina skandynawskiego Muranów – program

O przeglądzie opowiadamy też w odcinku specjalnym naszego podcastu „Na północ kultury”, którego możecie już posłuchać na Spotify: Na północ kultury – odcinek specjalny

Link do głównego wydarzenia na Facebooku: Przegląd kina skandynawskiego w Muranowie

 

Organizator wydarzenia: Szwedzki Stół Filmowy

Współorganizator: Kino Muranów

Sponsor: Storytel

Patroni medialni: G’RLS Room, Ambasada Szwecji w Warszawie, Swedish Institute, Swedish Film Institute, Rzeczpospolita, KMAG, Co Jest Grane